Официалните събития изискват следването на определен етикет не само при храненето, а и при подготовката и подреждането на масата. Независимо, че правилата за подреждане на трапезата вече не са чак толкова строги и не се спазват стриктно, те все пак трябва да се следват.
Следващите редове са посветени именно на това каква е правилната подредба на масата заофициално събитие. Ще разберем как да наредим съдовете и приборите за хранене, кои са задължителните елементи и декорации на трапезата.
Създаване на стилна основа:
Гостите на официално събитие не могат да бъдат посрещнати на „гола“ маса. Задължителна част от изграждането на красивата празнична трапеза е избирането и полагането на правилната основа. Основата на масата са покривката, тишлайферите, драпериите, текстилните и/или хартиени салфетки.
Покривката е задължителен елемент от официалното събитие. Тя трябва да бъде правилно подбрана според размера и формата на масата. Правилото е покривката да стига до средата на краката на трапезната маса – не трябва да бъде по-къса или по-дълга от това.
Тишлайферите и драпериите не са задължителни при наличието на покривка. Това е личен избор за допълнителна декорация. Добре е, обаче, кухненския текстил да бъде съобразен с повода и атмосферата на събитието. Препоръчително е да се избират качествени материали при текстила и да се заложи на изчистени и семпли дизайни. Задължително е всички компоненти да бъдат изгладени и чисти.
При салфетките, без значение дали са от плат, или хартия, важи правилото за избор на качество. Текстилните салфетки трябва да са от памучни платове, не се препоръчва избора на изкуствени материали, а хартиените трябва да бъдат плътни и да попиват добре.
При салфетките също е препоръчително да се заложи на по-стилни, изчистени и семпли дизайни. Най-добрият вариант е да се използват едноцветни салфетки, без десени или с минималистични такива. Салфетките могат да бъдат сгънати по различен начин и форма, да бъдат поставени или в чинията, или от лявата страна на съда.
Съвет: За композирането на наистина стилна основа, заложете на белия цвят – бяла изчистена памучна покривка, бели памучни текстилни салфетки с лека бродерия за акцент и плътни бели хартиени салфетки с гладка текстура са идеална основа за официални събития.
Подреждане на официална маса:
Още преди да сте поднесли храната, вашите гости ще огледат подреждането на масата и най-вече основните съдове и прибори за хранене. Всички компоненти трябва да бъдат съобразени с менюто, което сте приготвили. Не бива да липсват съдове за някое от ястията, но и не е препоръчително и да засипете масата с ненужни елементи, които после да трябва да вдигате отново.
Не започнем с чиниите, в които ще сервирате храната. Правилото за съдовете за хранене е, че те трябва да отговарят на броя ястия. Всеки гост трябва да има чиния за салата, основно и десерт, а при нужда и купа за супа и чинийка за десерт.
Съдовете за хранене стоят в средата пред всеки гост, а около тях се подреждат приборите и чашите. Комплектът чинии на всеки гост се поставя на разстояние от около 40 см от тези на другия. Чинията за основно трябва да бъда на около 2/3 см от ръба на масата, а по-малките чинии – на около 5 см. Важно уточнение е, че чинията за хляб и масло се поставя отделно от останалите чинии в комплекта на всеки гостенин. Те трябва да бъдат поставени от лявата страна на останалите чинии.
Идва ред на приборите за хранене. Те се нареждат около чинията, като трябва да са поставени до ръба на най-голямата чиния, но не по-надолу от нея. Задължително е вилиците да се поставят от ляво, а ножовете и лъжиците от дясно на съда за хранене.
При подреждането трябва да се съобразят броя на ястията и вида им, с необходимите прибори, които трябва да присъстват на масата. Ако имате салата, основно и десерт, на маста трябва да подредите вилица и нож за салата, след това вилица и нож за основно (съответно за риба или месо). Десертните прибори се поставят над чиниите или се сервират заедно с десертната чиния.
При използването на приборите важи правилото отвън – навътре, т.е. при сядане на масата и започване на консумиране се взема най-външния прибор. Например, отвън трябва да бъде поставена вилицата за салата, а след това подредбата зависи от реда на сервиране на храната. Ножът за масло се поставя върху чинийката за масло или тази за хляб.
Когато подреждаме масата, трябва да съобразим факта, че твърдите храни се поставят от ляво, а течностите – от дясно. Затова мястото на чашите е от дясно, над ножовете и лъжиците. Правилото гласи, че чашата за вода трябва да бъде поставена на 3 см над ножа за основно, а след нея да бъде чашата за вино.
При подреждането на чашите също е предпочтително да се следва подредба в реда на ползване, следователно отвън навътре или в триъгълник. Не прекалявайте с разновидностите от чаши, наредете нужните, според напитките, които смятате да предложите на гостите.
Съвет: Съставете менюто, определете реда да поднасяне на ястията, видовете алкохол и напитки и подреждането на гостите. Според тези данни, наредете само нужните съдове и прибори за хранене. Така ще се избегне излишното натрупване на трапезата и ще остане място за тематична декорация.
Ефектно декориране за празничен завършек:
Всички изброени елементи да достатъчни за посрещане на гостите, но нищо не пречи да създадем още малко атмосфера на масата с няколко малки декорации, които да придадат още по-впечатляващ вид на трапезата.
Едни от най-честно използваните предмети за декорация са цветята. Нищо не освежава масата така, както букет свежи красиви цветя. При използване на цветя за допълнителна украса на трапезата, трябва да бъдат съобразени няколко неща. Първо, препоръчително е букетът да бъде поставен в плитка ваза. Също така, цветята не бива да са прекалено високи. Така ще се избегне ефектът преграда между гостите и няма да се попречи на комуникацията помежду им.
Същото важи и при избора на свещи, които заедно с цветята са едни от най-предпочитаните декорации. Свещите и съответни свещниците не бива да са прекалено обемни или високи. Тук също е добре да обмислите дали гостите бих се чувствали комфортно със запалени свещи на масата.
Ефектна декорация са пръстените за салфетки, които придават една по-изискана, нестандартна и специална визия на масата и на самите салфетки. Интересен персонален щрих към трапезата е поставяне на етикетите с имената на гостите. Те могат да бъдат поставени и като допълнителна декорация, и като вид улеснение за гостите.
Съвет: Възможностите за декорация са хиляди и всички са красиви, стилни и ефектни. Ако решите да допълните трапезата с определена декорация, убедете се, че всички елементи от нея си пасват стилово. Още нещо, което е добре да съобразите, е повода на събирането (рожден ден, годеж, Коледна вечеря, обяд за Великден и т.н.) и за атмосферата. Например не би се приело добре, ако използвате пролетна декорация за посрещане на гости за Нова година и обратното.
Това са основните и най-важни правила, които трябва да знаем и следваме при подреждането на официалната трапеза. Тези правила със сигурност ще накарат гостите на следващото ви официално събитие, да оставят своите комплименти и поздравления не само за вкусната храна, а и за изисканата и стилна трапеза.