Идва краят на 2022г., а с това и времето да направим равносметка за изминалата година и различните тенденциите през нея. В тази статия ще се съсредоточим върху развитието на архитектурата и направленията, в които са поели специалистите от всяко модерно архитектурно студио.
Отворени, многофункционални пространства:
През последните няколко години особена популярност в архитектурата и строителството придобиха отворените пространства. Идеята тук е едно голямо помещение да има повече отделни функции. Най-често това се прилага във всекидневните на домовете като се комбинират зона за ралакс, трапезария и кухня.
Този тренд, освен че дава възможността за ползването на едно помещение за повече от едно действие, предлага и по-добра интеграция и плавно преминаване през различните зони в него. Архитектурните студиа се стремят да създават повече отворени планове, така че да допускат повече светлина и повече въздух в дома.
Многофункционалните пространства са повлияни и от явлението „home office“, тъй като много хора, работещи от вкъщи, използват всекидневната или спалнята не само по основното ѝ предназначение, а и като офис пространство.
Минимализъм:
Минимализъмът отново бе една от водещите тенденции в архитектурата през 2022г. Този стремеж за изчистен и лек дизайн се изразява в прави линии и форми, наличие на максимум два цвята и сгради, лишени от почти всякакви декорации (като дръжки на мебелите, изобилие от дребни предмети и т.н.).
Проектантите на всяко интериорно и архитектурно студио са на мнение, че минимализъмът се проявява както в екстериора, така и в интериора. Всичко се съсредоточава до наличието само на най-необходимото, без затрупване с излишни елементи. Интересна тенденция е присъствието на светли цветове – основно бяло, светло сиво и бежово, в комбинация с черно, антрацит или дори горчица.2
Прозорци, прозорци и пак прозорци:
Една от водещите тенденции в архитектурата е увеличаването на броя и размерите на прозорците. Архитектите от всяко модерно архитектурно студио твърдят, че през последната година изключително популярни са големите френски прозорци.
Стремежът е прозорците в дома да са възможно най-много и възможно най-големи. Така се допуска много повече светлина във вътрешното пространство. Освен това, при наличие на красив вътрешен двор или природно пространство, се оформя красив изглед и среда, в която вътрешността и външността на дома се сливат.
Интересно приложени на прозорците през 2023 г. е използването им за затваряне на тераси, балкони и барбекюта, само през студените месеци, така че да се оптимизира целогодишното им използване.
„Умни“ домове:
Интересна тенденция за изминалата година са т.нар. „умни“ домове, т.е. внасяне на изкуствения интелект в дома. Това, обаче, според повече от едно архитектурно студио, все още не е толкова достъпно за масовия потребител в България.
Това течение в проектирането е повлияно от умните технологии, като смарт телевизорите, виртуалните асистенти и роботите, които ежедневно се развиват и подобряват.
Екстри на редица „умни“ къщи са автоматизирани системи за сигурност, осветление и отопление. Смарт домовете крият много позитиви относно околната среда, пестенето на енергия и отговорното консумиране.
Зелени сгради:
2022 бе годината, в която отново на дневен ред се появи опазването на околната среда и екологичният начин на живот. Тенденция, повлияна от този факт, са т.нар. „зелени“ сгради.
Зелена сграда е енергийно ефективна сграда, която цели да не замърсява допълнително природата. Това се постига чрез различни системи за рециклиране на вода, автоматизации за отоплението или увеличение на притока на естествена светлина с поставянето на по-големи прозорци.
Според специалистите на архитектурните студиа този тренд ще продължи своето развитие и пред идните години.
Водещите тенденции през 2022 г. според архитектите са свързани с оформлението на просторни многофункционални пространства в минималистичен стил. Създадените жилищни площи са с множество прозорци и мисъл за околната среда, оставеният отпечатък върху нея и бъдещето.