Стъпки за боядисване на интериорни врати

Освежете интериора си по един различен начин. Научете какви са стъпките за боядсиване на интериорни врати.
боядисване на интериорни врати

Боядисването на интериорни врати е едно от най-ефективните начини да освежите интериора на дома. То изисква специална подготовка – набавяне на всички необходими материали и изобилие от свободно време.

Защо да боядисаме старите си интериорни врати?

Има редица добри причини да боядисаме старите интериорни врати вкъщи, като обновяване на външния вид на дома, проява на креативност и спестяване на разходи.

С течение на времето, под подлагането на усилена ежедневна употреба, дори някои качествени интериорни врати се увреждат. Повредите могат да се изразяват в поява на драскотини и наранявания, които често дразнят окото.

Боядисването на старите интериорните врати подобрява тяхната визия. Освежава цялостния вид на вътрешното пространство и удължава живота им, като предоставя допълнителна защита от вредното въздействие на праха и влагата.

Пребоядисването на остарелите врати вкъщи може да се тълкува като по-икономично решение, отколкото замяната им с нови. Този домашен проект ни дава възможност да изразим собствената си индивидуалност и креативност.

Боядисването изисква специална подготовка. За да получим най-добрия резултат, трябва да следваме определени стъпки.

Боядисване на интериорни врати

Стъпка 1: Предишна боя

Първата стъпка, преди да започнем с боядисването на интериорните врати вкъщи, е да разберем какъв вид е предишната боя. Това е важно за получаване на оптимални крайни резултати.

Как да научим какъв вид е положената боя? Лесно е! Ще използваме изопропилов алкохол. Напояваме с течността стар парцал или кърпа, с която минаваме по повърхността на вратата. Резултатите могат да са:

  • Цветът от вратата се е пренесъл върху плата – означава, че боята е латексова.
  • Цветът НЕ е трансферирал върху плата – означава, че боята е маслена.

Важно е да знаем с каква боя е била боядисана интериорната врата първоначално, особено когато става въпрос за стари къщи. В миналото често се използвала оловна боя, която може да бъде вредна за организма на човека.

  • За да открием оловна боя, трябва да си набавим определено оборудване, включително защитно облекло и ръкавици.

Стъпка 2: Подходящи инструменти и материали

Боядисването на интериорни врати е пипкав процес. За това са необходими подходящи инструменти.

Преди да преминем към съществената част от този процес, трябва да си набавим материали. Препоръчително е да използваме кръгла четка или микрофибърно мече за боядисване. Важно е продуктите да са нови, неизползвани и качествени.

Задължително трябва да приготвим предпазни найлони, тавичка за боя, в която да смесваме течността и шкурка, с която да подготвим повърхността.

Стъпка 3: Свежи и нестандартни цветове

Освен инструментите за боядисване, преди да започнем да творим, трябва да изберем боята. Традиционно интериорните врати се избират в цветове, близки до тези на стените в дома.

В тази стъпка всеки може да прояви креативност и да избере нюанс според собствения си стил и предпочитания. Ако питате нас, заложете на нов, свеж и дори нестандартен цвят, с който да подчертаете дизайнерските си качества.

Често при избора на цвят за вратата, възниква въпросът какъв нюанс да изберем за касата. Що се отнася до цветовете, няма никакви правила, само препоръки.

  • За бяла или светла интериорна врата се препоръчва използване на същите цветове за касата.
  • За по-тъмна вътрешна врата, най-добрия вариант е да се заложи на комплементарен цвят, например бяло или друг неутрален цвят.

 

Съвет за хората, предпочитащи тъмни цветове: Боядисайте първо касата и след като е напълно изсъхнала преминете към боядисване на крилото на интериорната врата. Не забравяйте да облепите касата преди това.

Боядисване на интериорни врати

Стъпка 4: Финиш

Само красивия цвят не е достатъчен. От огромно значение е да изберем подходящ завършек, за най-лесна поддръжка и дълъг живот. Препоръчително е, когато селектираме финиша на боята, да вземем под внимание пръстовите отпечатъци и праха.

  • Гланцовите завършеци имат по-изразителни цветове и са лесни за забърсване и почистване.
  • Матовите финиши предоставят по-елегантна и дискретна визия и замаскират дефекти.
Боядисване на интериорни врати

Стъпка 5: Панти

Стъпка №5 е първата от същинската част. Има различни варианти, по които да боядисаме интериорните врати. Може да го направим докато те са закачени на пантите или да ги свалим (по-добрият вариант).

За получаване на най-добрите резултати е препоръчително да извадим вратата от пантите и да я поставим хоризонтално. Не само крайното произведение ще изглежда значително по-красиво, а и процесът по боядисването ще бъде по-лесен.

Боядисване на интериорни врати

Стъпка 6: Брава

Освен да извадим интериорната врата от пантите, задължително трябва да махнем бравата. Остатъците от боя не само изглеждат грозновато, но и имат вредно влияния, тъй като останалите слоеве могат да запушат и увредят механизма.

Стъпка 7: Неравности и дупки

Старите интериорни врати могат да бъдат доста повредени. Затова преди самото боядисване, трябва да се уверим, че повърхността на вратата е в добро състояние. За тази цел трябва да се премахват всички наранявания като се запълнят дупките и се поправят неравностите.

За запълването на пукнатините на интериорните врати, може да се използва пълнител за дърво, като запълващото вещество се постави в края на една шпакла и така да се нанесе върху дупките.

Задължително пълнителят трябва да изсъхне напълно преди да се боядиса, тъй като може да се наложи повторното му нанасяне. Обикновено се изчаква само около 2-3 часа.

Стъпка 8: Подготовка за боя

Преди да започнем да нанасяме боята, трябва да подготвим повърхността. Тази стъпка включва шкурене и грундиране, за премахване на неравности и малки дефекти.

Задължително повърхността на интериорната врата трябва да се изшкури с 120Р шкурка. След този процес остава много прах – почистете го внимателно.

Забележка: Груднирането се извършва само ако имаме маслена боя, която искаме да скрием с латексова.

Ако все пак сме решили да грундираме вратата, изчакваме да изсъхне добре и отново шкурим. Този път се използва шкурка 220Р.

Преди боядисването отново почистваме повърхността на вратата.

Боядисване на интериорни врати

Стъпка 9: Боядисване

Най-добрият и правилен начин да боядисаме интериорните врати вкъщи е да ги откачим от пантите и да ги поставим над земята в хоризонтално положение. След като сме преминали през всички стъпки – подготвили сме си инструментите, боята и сме изшкурили и почистили вратата, идва „най-приятната“ част – боядисването.

Важно е да боядисваме вратата без почивка – постоянно, докато не получим желания резултат. Това е важно уточнение, тъй като ако спрем, боята може да засъхне и да стане на петна или капки.

Различните видове бои имат нужда от различно време, за да изсъхнат напълно.

  • Латексова боя изсъхва за около 4 часа, при първоначално нанасяне.
  • За маслена боя са нужни около 24 часа разлика между първия и втория слой боя.

 

Съвет: След нанасяне на първи слой боя, изчакайте да изсъхне хубаво и пак минете повърхността с шкурка. След това почистете добре от праха и боядисайте отново.

Ако искате да спестите малко време, препоръчваме да използвате спрей за боядисване. При използване на спрей е добре да използваме латексова боя, тъй като тя отделя по-малко вредни изпарения.

Съвет: Боядисайте вратата навън или на проветриво място, особено ако сте решили да заложите на спрей.

Боядисване на интериорни врати

Стъпка 10: Съхнене

Изключително важно за получаване на перфектни резултати са не само стъпките за подготовка, а и тези след самото боядисване. Боядисаната интериорна врата трябва да изсъхне напълно, без да бъде докосвана.

  • Ако вратата е боядисана на пантите, тя трябва да бъде оставена отворена, но без да се докосва до стените, касата, ъглите и от преминаващите през нея.
  • Ако сте махнали интериорната врата от пантите предварително, оставете я настрана поне 36 часа след финалното нанасяне на боя, за да се уверите, че повърхността е напълно суха.

Смяна на стара интериорна врата с нова

Боядисването на интериорни врати може да звучи интересно и лесно занимание, но всъщност процесът отнема доста време и има своите тънкости. Понякога натовареното ни всекидневие и липсата на свободно време ни пречи да прибегнем към тези проекти тип „направи-си-сам“.

Изключително голям недостатък на боядисването на интериорни врати е, че може да отнеме много време и средства, а и нека не забравяме опасността от създаване на повече проблеми и нужда от ремонти, например изцапването на стената или пода с боя, удрянето или повреждането на околните повърхности и мебели и т.н.

В по-големия процент от случаите, в които искаме да освежим интериора си, най-добрия вариант е просто да заменим изцяло старите си интериорни си врати с нови.

На пазара за врати в България има множество доказани производители на интериорни врати, които предлагат разнообразие от качествени продукти на достъпни цени.

Боядисване на интериорни врати